Queer Art (Art Essentials)
Mollie E. Barnes-Gemma Rolls-Bentley
Engels | 23-04-2026 | 176 pagina's
9780500298688
Paperback / softback
22,99
Gratis bezorging vanaf € 25,-
Retourneerbaar binnen 14 dagen
Tekst achterflap
Queer narratives have long been overlooked--or actively erased--by art history. In recent years this has begun to shift, with a more intentional effort to apply a queer lens to the visual arts. Queer Art expands this conversation, recognizing queerness not as a genre but as a gesture--defined by resistance to convention.
Spanning generations and geographies, Queer Art paints a rich picture of LGBTQIA+ visual culture, interrogating reductive views that equate queerness with homoeroticism and proven identity. Thematic chapters explore key concerns--selfhood, resilience, liberation, and the future--as expressed in the work of artists such as Keith Haring, Hélio Oiticica, Catherine Opie, Xiyadie, and others. The result is a vital and expansive vision of queer artistry and aesthetics.
Details
| EAN : | 9780500298688 |
| Uitgever : | Van Ditmar Boeken B.V. |
| Publicatie datum : | 23-04-2026 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 217 mm |
| Breedte : | 141 mm |
| Dikte : | 16 mm |
| Gewicht : | 426 gr |
| Status : | Bestelbaar |
| Aantal pagina's : | 176 |
| Reeks : | Art Essentials |