€ 35,00
Gratis bezorging vanaf € 25,-
Retourneerbaar binnen 14 dagen
Afzender gedefinieerd
Aleida
Meer dan edelvrouwe die op 18 maart 1275 stadsrechten aan Schiedam verleent, is Aleida van Henegouwen een van de weinige vrouwen die halverwege de dertiende eeuw een stempel drukt op de politieke ontwikkelingen in Holland, Zeeland en Vlaanderen.
Als vrouw en weduwe van de omstreden erfgenaam van het graafschap Henegouwen staat haar optreden tussen 1244 en 1254 in het teken van de Vlaams-Henegouwse successieoorlog. Als zuster van graaf Willem II van Holland en koning van het Heilige Roomse rijk is haar alles gelegen aan het bevorderen van het belang van de graafschappen Holland en Zeeland die zij enkele jaren als ruwaardes bestuurt, terwijl haar als moeder van zeven kinderen alles aan gelegen is om de toekomst voor haar kroost veilig te stellen. Zo wordt Gwijde bisschop van Utrecht alsmede heer van het Sticht en Oversticht waarbij hij stadsrechten verleent aan Amsterdam, wordt de oudste zoon Jan graaf van Holland en Zeeland terwijl haar jongste, Floris van Henegouwen eindigt als vorst van het luisterrijke Achaia ofwel het grootste deel van de Griekse Poleponnesos.
Zoals de meeste vorsten steunt Aleida ook op raadgevers waaronder haar tante Rikardis, die stichtster van Delft en haar moeder Machteld, de dochter van Hendrik I de machtige hertog van Brabant en Lotharingen en de belangrijkste Hollandse en Zeeuwse edelen van haar tijd. Via de laatsten komt zij in contact met Jacob van Maerlant de voornaamste middeleeuwse Dietse dichter aan wie zij de opdracht geeft tot het schrijven van het heldenepos Alexanders Geesten.
Tot dusverre besteedt de geschiedenis weinig aandacht aan Aleida van Henegouwen. Ten onrechte zoals ook Jeroen Rodenberg stelt op basis van de veelheid van bronnen over haar leven, haar machtspolitiek en de zorg voor haar kinderen.
Jeroen Roden beschrijft het leven van Aleida in de brede context van de politieke ontwikkelingen in de gewesten Holland, Zeeland, Vlaanderen en Henegouwen. In de illustraties is gezocht naar miniaturen in honderden handschriften die laten zien hoe mensen in de dertiende eeuw keken naar hun eigen tijd)
Details
EAN : | 9789073677371 |
Uitgever : | Heeringa Stichting Schiedam |
Publicatie datum : | 15-03-2025 |
Uitvoering : | Hardback |
Taal/Talen : | Nederlands |
Status : | Beschikbaar |
Aantal pagina's : | 200 |